PODSTAWOWYM PODZIAŁEM SPÓŁEK JEST ROZRÓŻNIENIE NA SPÓŁKI OSOBOWE I SPÓŁKI KAPITAŁOWE.
Do spółek osobowych zaliczamy:
Spółkami kapitałowymi są:
Spółka cywilna
Jest to najprostsza forma działalności. Rejestracja s.c. jest szybka i mało skomplikowana. Spółka nie posiada osobowości prawnej . Za zaciągnięte zobowiązania wspólnicy odpowiadają w równym stopniu zarówno majątkiem wspólnym, jak i majątkiem indywidualnym. Kapitał zakładowy nie jest wymagany…
czytaj więcej o spółce cywilnej
Spółka jawna
Spółka jawna nie posiada osobowości prawnej, jest „ułomną” osobą prawną. Może być utworzona przez osoby fizyczne i prawne. Podobnie jak w Spółce Cywilnej każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem, solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką. Kapitał zakładowy jest wymagany….
Spółka partnerska
Spółka partnerska przeznaczona jest do wykonywania przez jej wspólników wolnego zawodu. Partnerami spółki mogą być tylko osoby fizyczne, które wykonują jeden z wolnych zawodów wskazanych w art. 88 k.s.h. Partner nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki: powstałe w związku z wykonywaniem przez pozostałych partnerów wolnego zawodu w spółce, za zobowiązania spółki partnerskiej będące następstwem działań lub zaniechań osób zatrudnionych przez spółkę. W pozostałym zakresie odpowiedzialność jest solidarna i subsydiarna…
czytaj więcej o spółce partnerskiej >>
Spółka komandytowa
Spółka komandytowa może być utworzona co najmniej przez dwie osoby, z których jedna jest komandytariuszem a druga komplementariuszem. Komandytariusz odpowiada za zobowiązania spółki tylko do tzw. sumy komandytowej. Może reprezentować spółkę, ale tylko jako pełnomocnik. Komplementariusz z kolei odpowiada za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem, reprezentuje spółkę komandytową. Wspólnikiem spółki komandytowej może być sp. z o.o., co służy optymalizacji podatkowej…
czytaj więcej o spółce komandytowej >>
Spółka komandytowo – akcyjna
Wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz – osoba fizyczna lub prawna), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem – osoba fizyczna, prawna lub spółka handlowa. Akcjonariusz nie odpowiada za zobowiązania spółki. Kapitał zakładowy spółki komandytowo-akcyjnej powinien wynosić co najmniej 50.000 złotych…
czytaj więcej o s.k.a. >>
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to popularna spółka kapitałowa, która może być utworzona przez jedną albo więcej osób w każdym celu prawnie dopuszczalnym. Kapitał zakładowy spółki powinien wynosić co najmniej 5 000 złotych, a wartość nominalna jednego udziału nie może być niższa niż 50 zł. Za zobowiązania spółki z oo odpowiada spółka całym swoim majątkiem. Spółkę reprezentuje oraz prowadzi jej sprawy Zarząd. W Polsce spółkę z o.o. może założyć inwestor zagraniczny...
czytaj więcej o spółce z o.o. >>
Spółka akcyjna
Rejestracja spółki akcyjnej wymaga ustanowienia jej statutu w formie aktu notarialnego. Spółka akcyjna nabywa osobowość prawną z chwilą wpisania do rejestru handlowego i jako osoba prawna odpowiada za swoje zobowiązania całym swoim majątkiem. Akcjonariusze osobiście nie odpowiadają za zobowiązania spółki. W Polsce s.a. mogą założyć zagraniczni inwestorzy…
czytaj więcej o spółce akcyjnej >>